Американскиот претседател Џо Бајден енергично ќе ја брани Украина од руска инвазија, вети тој на самитот на НАТО во Вашингтон во вторникот, користејќи ја глобалната сцена за да се обиде да им покаже на сојузниците дома и во странство дека сè уште е способен да биде лидер. Бајден издржа 12 дена мачни прашања за неговата способност за претседателската функција, бидејќи дел од неговите колеги демократи и донатори на кампањата стравуваат дека ќе ги загуби изборите на 5 ноември по слабата дебата на 27 јуни со Доналд Трамп.

„(Владимир) Путин не сака ништо помалку, ништо помалку од целосно потчинување на Украина… и да ја избрише од картата“, рекол Бајден во добредојдето на земјите-членки на Самитот на НАТО.

„Украина може и ќе го запре Путин“, потенцирал Бајден.

Белата куќа се надева дека ќе ја сврти страницата на тешкиот период од неговото претседателствување со говорот пред НАТО, што е најважниот политички говор од дебатата, иако некои дипломати на самитот оценија дека штетата тешко може да се надомести.

Бајден зборувал во салата каде што бил потпишан договорот за создавање на НАТО, а говорот бил надополнет со музички изведби на хорот на морнарицата.

„Денес НАТО е посилен отколку што било кога било во својата историја“, рекол меѓу другото американскиот претседател.

Бајден го завршил својот говор со изненадување за генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг – Претседателскиот медал на слободата. Ставајќи ја највисоката цивилна чест на Америка околу вратот на норвешкиот политичар, тој му припишал заслуга за заживување на 32-члената Воена алијанса.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO