Илон Маск, сопственик на X (поранешен Твитер), повторно го нападна WhatsApp поради неговото ракување со лични податоци.

Во саботата, Маск коментираше на објава на X, во која еден корисник праша: „Ако пораките на WhatsApp се шифрирани од крај до крај, зошто гледам реклами за торба од ведро небо?

Претприемачот понуди краток одговор на прашањето, велејќи: „Затоа што е шпионски софтвер (спајвер)“.

Маск веќе имаше онлајн расправија со WhatsApp, кој е во сопственост на конгломератот Меta на Марк Закерберг, овој мај. Во тоа време, тој одговори на друга објава на X, во која се тврди дека „WhatsApp извезува кориснички податоци навечер, кои се анализираат и користат за насочено рекламирање, правејќи ги корисниците производ, а не клиент“.

„WhatsApp ги извезува вашите кориснички податоци секоја вечер. Некои луѓе сè уште мислат дека е безбедно“, рече извршниот директор на Tesla и SpaceX, осврнувајќи се на долгогодишната загриженост за споделување податоци помеѓу WhatsApp и другата платформа на Meta, Facebook.

Размената беше забележана од шефот на WhatsApp, Вил Каткарт, кој се обиде да го одбрани однесувањето на неговата платформа.

„Многумина веќе го кажаа ова, но вреди да се повтори: ова не е точно. Ја сфаќаме безбедноста сериозно и затоа ги шифрираме вашите пораки од крај до крај. Тие не ни се испраќаат секоја вечер или не се извезуваат кај нас“, рече Кеткарт во својата објава на X.

 

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO