Сесрпскиот собор не остана незабележан ниту во Хрватска, каде српскиот претседател Александар Вучиќ беше обвинет за политика на двојни стандарди на меѓународно ниво, но и во односите во регионот.

Хрватската телевизија „РТЛ“ направи опширна репортажа посветена на Сесрпскиот собор, која ја поврза со изборите за Европскиот парламент и политиката на Србија кон Русија и Кина.

– Растот на десницата на европските избори секако не беше сфатен како опасност во Белград. Јасно е кого најмногу навивале Додик и Вучиќ – Орбан, Мелони и Марин Ле Пен. Знаете дека Србија не е ни блиску до учество на тие избори затоа што тамошната влада со години преговара со Брисел со смоква во џеб и се врти кон Москва и Брисел кога и да дојде. Накратко, ужива да седи на две столчиња. Додик и Вучиќ многу сонуваат за обединување. Усвоена е Декларација во која пишува дека Косово е дел од Србија. Вучиќ отсекогаш го поддржувал Додик, кој сака да ја припои Република Српска кон Србија, се вели во извештајот на „РТЛ“.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO