Специјалното обвинителство соопшти дека поднело барање за определување мерка притвор од 30 дена против двајцата осомничени Б.Ш и М.Ќ. Барањето е доставено до Судот во Приштина денеска на 06.06.2023 година и најдоцна наредниот ден на 07.06.2024 година ќе се одржи рочиште и ќе се донесе одлука по барањето на обвинителството.

Според соопштението на Специјалното обвинителство, се вели дека поднесокот на барањето за определување притвор за двајцата осомничени е дека постои сомнение дека сториле кривично дело „шпионажа“ и „Неовластено поседување, контрола или поседување оружје“.

„Специјалното обвинителство на Република Косово ја информира јавноста дека против обвинетите: Б.Ш. и М.Ќ. денеска поднесе барање за притвор до судија на претходна постапка, во Специјалното одделение на Основниот суд во Приштина. Обвинителот го поднесе барањето за притвор бидејќи постои основано сомнение дека сториле кривично дело: Шпионажа од член 124 ст. 3 од КПРК, додека обвинетиот М.Ќ. го сториле и другото кривично дело: Неовластено поседување, контрола или држење оружје од член 366 ст.1 од КПРК, како и постои сомнение дека пријавените морале да ги сторат кривичните дела за кои се осомничени“, се наведува. во известување..

Инаку, Специјалното обвинителство на Косово во соработка со полицијата и КИА во средата во Урошевац уапси две лица под сомнение за шпионажа.

Мухарем Ќерими и Бедри Шабани се уапсени под сомнение дека соработувале со српската БИА.

Во меѓувреме, косовската полиција преку дневниот извештај даде детали за апсењето на двајца осомничени за шпионажа во Урошевац.

Во извештајот се наведува дека на двете локации на осомничените било одземено и оружје, муниција и воени маски.

„При претрес на локацијата на двајцата осомничени машки лица од Косово, пронајдени се и како материјални докази одземени различни документи, компјутери, телефони, УСБ, ДВР, ленти, оружје и муниција, маски, воени гас-маски и многу други докази. Двајцата осомничени се приведени и со решение на обвинителството се испратени во притвор“, се вели во извештајот на КП.

Инаку, вчера по повеќемесечна истрага на Специјалното обвинителство во соработка со косовската полиција и косовското разузнавање беа уапсени косовските државјани со иницијали, М.Ќ и Б.Ш.

Дури и косовската царина реагираше по апсењето на две лица во Урошевац, поради сомнение за кривично дело „шпионажа“.

Косовската царина во изјава за медиумите објасни дека еден од уапсените, идентификуван со иницијалите Б.Ш., бил вработен во оваа институција, но бил отпуштен пред 20 години, поточно на почетокот на 2004 година.

Според косовската царина, разрешувањето на Б.Ш. настанале како резултат на прекршување на Царинскиот кодекс на однесување, кои биле поврзани со неовластени комуникации со средствата за јавно информирање.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO