Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Џејмс О’Брајан денеска изјави дека САД силно го поддржуваат Планот за раст за Западен Балкан, бидејќи тој имплицира подобра иднина за граѓаните и земјите.

Пред почетокот на самитот на лидерите на земјите од Западен Балкан и ЕУ во Котор, тој рече дека се сведува на четири слободи – луѓе, стоки, капитал и услуги, да се движат преку границите.

„Земјите кои ги реформските услови ќе се приклучат на Европската платежна област, што ќе ги намали трошоците за можеби седум проценти секој пат кога некој ќе испраќа пари. Ова ќе ги намали трошоците за задолжување, што ќе им овозможи на бизнисите да се прошират“ рече О’Брајан.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO