Претседателката на Комитетот за надворешни работи, Алиша Кернс, предупреди дека Балканот ќе стане место на „трет голем глобален конфликт“.

Конзервативната пратеничка Алиша Кернс во четврток ќе води дебата во Домот на општините за регионот на југоисточна Европа, предупредувајќи дека тој може да стане место на „трет, голем глобален конфликт“, заедно со Украина и Газа, освен ако не се преземат превентивни активности, како што пишува „The Standard“.

„Балканот е важен и ако го игнорираме, ќе завршиме со пожар на нашиот праг“, рече таа.

„Ова е важно не само за европската безбедност, бидејќи во основа тоа е наш продолжен двор и ако има криза на Балканот, ќе ја почувствуваме тука, ќе не зафати сите нас; и не можеме да си дозволиме трет, голем глобален конфликт, и токму тоа би се случило“, додаде таа.

Кернс ја наведе посетата на кинескиот претседател Си Џинпинг на Србија во последните денови меѓу случувањата што укажуваат на зголемување на тензиите околу регионот.

Во Србија на власт дојде нова влада, за која некои стравуваат дека може да доведе до судир со Западот.

Дискусиите во ОН за официјално одбележување на масакрот во Сребреница во Босна и Херцеговина, исто така, неодамна се покажаа како точка на спор, при што Русија и Србија се обидуваат да стават вето на резолуцијата за ова прашање.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO