Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа во Куманово, одговарајќи на прашање од граѓанин за ставовите на Гордана Силјановска-Давкова во врска со францускиот предлог и фактот дека историските прашања не се предуслов за влез во ЕУ, порача дека таа со таквиот став отишла контра наративот што ВМРО-ДПМНЕ две години го пласира во јавноста.

„Со таа изјава противкандидатката им ја собори целокупната политичка стратегија градена две години наназад. Значи, две, две и пол години 24/7 само тоа ни кажуваат, дека мораме да ја прифатиме комплетно бугарската историја за да влеземе во Европа. Госпоѓата јасно и прецизно вели дека историјата не е предуслов да станете членка на ЕУ. Претпоставувам дека ја критикувале после таа изјава во партијата која дава поддршка ама таа е нивен избор, не сум ја наметнал јас.”

Во однос на потребните измени на Уставот за продолжување на евроинтегративниот процес, Пендаровски изрази уверување дека во следниот парламентарен состав ќе се најдат 80 пратеници кои ќе ги донесат измените и на тој начин ќе обезбедат европска иднина за државата.

„Дали тоа му се бендисувало некому или не, тоа е сега предуслов да продолжиме и на крај да влеземе во ЕУ. Јас се надевам дека следниот парламентарен состав ќе има две третини, на да ги наречам државотворни пратеници кои нема да водат сметка само за својот џеб или за своето семејство, ќе водат сметка и за сите и за младите генерации кои нема потреба да ги тераме да заминат надвор од државава чекајќи да станеме членка на ЕУ, да одат во Нов Зеланд или не знам каде во светот, туку треба тука да имаат шанса, прва шанса дома да се успее, да се направи кариера, да се формира семејство и да се има среќен живот. Тоа го знаат сите во Европа. И овие од ВМРО-ДПМНЕ го знаат тоа, меѓутоа велат да дојдеме прво на власт па ќе ви кажеме што ќе правиме после 9 мај. Јас мислам тоа се политички мешетари од најдолен балкански вид” порача Пендаровски пред граѓаните на Куманово.

12 – ти ден од изборната кампања за претседателските избори. Kандидатите со презентација на програмите на средби со граѓани и митинзи, денеска ги продолжуваат изборните карвани. Првиот круг од изборите е на 24-тиаприл. Пендаровски, денеска ќе биде меѓу скопјани – на средба со жителите на Сарај, Чаир, Ѓорче Петров, Гази Баба и Центар. Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова, која ја промовира кампањата под слоганот „Македонија повторно горда“, ќе ја претстави изборната програма пред жителите на Кривогаштани, Крушево и Прилеп.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO