Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, соопшти денеска дека имал искрена и тешка средба со германскиот пратеник за Западен Балкан, Мануел Зарацин, кому му порачал дека Србија ќе се спротивстави на понижувањата што ѝ се подготвени во Советот на Европа и во Обединетите Нации.

„Искрен и исклучително тежок состанок со Мануел Зарацин. Не се согласуваме речиси за ништо освен во ставот дека треба да се зачува мирот на Западен Балкан“, напиша Вучиќ во пост на „Инстаграм“.

Српскиот претседател додаде дека на Зарацин му рекол оти Србија територијално и бројно е мала земја, но земја на горди луѓе, кои, како што наведе, ќе се спротивстават на понижувањата што ѝ се подготвуваат во СЕ и ОН.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO