Американскиот претседател Џо Бајден изјави во петокот дека Конгресот ќе биде виновен за „речиси криминално запоставување“ на Украина доколку не донесе закон за нејзиното финансирање и му се заблагодари на германскиот канцелар Олаф Шолц за неговото водство во обезбедувањето германска воена помош за Киев.

Шолц, кој беше во кратка посета на Вашингтон за да ги поддржи напорите на Бајден да обезбеди финансирање за Украина, се сретна со претседателот во Белата куќа на разговори за руската агресија врз Украина, како и за кризата на Блискиот Исток.

Зборувајќи со новинарите пред состанокот, Шолц рече дека е охрабрен од потегот на американскиот Сенат во четвртокот да го унапреди предлог-законот од 95,34 милијарди долари, кој вклучува помош за Украина, Израел и Тајван, откако републиканците го блокираа компромисниот нацрт-закон кој вклучува реформи и имиграциската политика.

Белата куќа со месеци предупредуваше дека неуспехот на пратениците да му помогнат на Киев ќе му наштети на неговата способност да се бори против Русија две години откако Москва ја нападна Украина.

„Неуспехот на Конгресот на САД, ако се случи да не ја поддржи Украина, е блиску до криминално запоставување. Тоа е срамота“, рече Бајден во Овалната соба.

„Многу сум среќен што во Европа сега донесовме одлуки за да ја обезбедиме потребната финансиска поддршка за буџетот“, рече германскиот канцелар, зборувајќи на англиски. „Исто така, Германија беше подготвена да ја зголеми својата поддршка со снабдување со оружје“, додаде тој, изразувајќи надеж дека Конгресот ќе го следи примерот и ќе донесе одлука за обезбедување на потребната поддршка.

Шолц истакна дека Германија неодамна даде одлучувачки придонес за поддршка на Украина во одбивањето на сеопфатната руска инвазија.

„Сега истото мора да се случи и во остатокот од Европа, а исто така и во Соединетите држави“, кажа тој, истакнувајќи дека рускиот претседател Владимир Путин смета на недостатокот на поддршка за Украина.

Шолц посочи и дека неговиот состанок со американските сенатори во четвртокот вечерта го убедил дека експертите за надворешна политика и безбедност во американскиот Конгрес ја разбираат потребата од континуирана поддршка за Украина.

Путин раскажа „целосно апсурдна приказна за потеклото на оваа војна“ во неговото интервју со конзервативниот американски водител на ток-шоу Такер Карлсон, што се емитуваше во четвртокот, тврди германскиот канцелар.

„Постои јасна причина, а тоа е волјата на рускиот претседател да анектира дел од Украина“, рече тој.

Минатата недела Европската унија одобри четиригодишен заем од 50 милијарди евра за Украина.

Украина, која претендира да се приклучи на воената алијанса на НАТО, се потпира на воена и финансиска поддршка од западните земји.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO