Американската заменик државна секретарка за политички прашања, Викторија Нуланд, изјави дека е инспирирана од решителноста на Украина и дека е уверена дека рускиот диктатор Владимир Путин оваа 2024 година ќе го чекаат „пријатни изненадувања“ на бојното поле, објави Укринформ.

-Морам да кажам дека го напуштам Киев со поголема надеж за единството и решителноста во 2024 година, како и за неговата апсолутна стратешка важност за Украина. Заминувам поуверена, дека токму во моментот, кога Украина ја зацврстува својата одбрана Путин ќе добие некои пријатни изненадувања на бојното поле и дека Украина годинава ќе постигне многу сериозни успеси, рече Нуланд на брифинг во Киев.

Таа додаде дека САД продолжуваат да и обезбедуваат на Украина нови системи за оружје кои веќе се на пат кон фронтот.

Нуланд во Киев се сретна со шефот на кабинетот на украинскиот претседател, Андриј Јермак.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO