Македонската фудбалска репрезентација на 3. јуни ќе одигра пријателски меч против Хрватска во Ријека. Селекторот на „коцкестите“, Златко Далиќ во изјава за тамошната федерација истакна дека Македонија за нив е одличен противник во првата фаза од подготовките за настап на ЕУРО 2024 година.

„Македонија ни е одличен противник во таа прва фаза од подготовките за ЕП. Тоа е репрезентација која есенва ремизираше дома со Италија и Англија, што покажува дека ни претстои вистински тест преку кој ќе дознаеме каде сме во тој момент и што треба уште да работиме пред да заминеме во Германија. Со оглед на тоа дека подготовките се Ријека, сакавм да избегнеме дополнително патување, па овој договор исполнува се што сакавме од тоа прво натпревар во јуни“, изјави тренерот Златко Далиќ.

На Европското првенство Хрватска е сместена во групата Б со Шпанија, Албанија и Италија.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO