„Газпром“ на 16 декември постави нов историски рекорд во дневната испорака на гас за Кина преку гасоводот „Моќта на Сибир“, се вели во денешното соопштение на компанијата.

„На 16 декември кинеската апликација за снабдување со руски гас преку гасоводот „Моќта на Сибир“ уште еднаш ги надмина дневните договорни обврски. „Газпром“ ги испорача сите барани количини и постави нов историски рекорд за дневни испораки на гас во Кина“, се вели во соопштението, пренесе ТАСС.

Снабдувањето се заснова на долгорочен билатерален договор за купување гас меѓу „Газпром“ и Кинеската национална нафтена корпорација (CNPC), додаде компанијата.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO