Со највисоки државни и воени почести генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг попладнево беше пречекан пред Владата од премиерот Димитар Ковачевски. На платото пред Владата по пристигнувањето на Столтенберг се интонираa химните на Македонија и НАТО, а како дел од почестите беше рапорт на командантот на почесната воена гардиска единица, поздрав на знамето на Република Македонија и обиколка на почесната воена гардиска единица и поздрав од страна на генералниот секретар на НАТО.

По церемонијата високиот гостин на НАТО и премиерот ќе имаат средба, по што е предвидена заедничка конференција за печат.

После прес-конференцијата, Столтенберг ќе се упати кон Собранието, каде во 17 часот и 20 минути е предвидено да се обрати пред пратениците во салата „Голема купола“.

Подоцна се очекува Столтенберг да се сретне и со претседателот Стево Пендаровски во вилата „Водно“.

Ова е втора посета на Столтенберг по потпишувањето на протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО во јуни 2018 година.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO