Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Украина е „светлосни години“ оддалечена од пристапување во Европската унија.

Говорејќи на конгресот на партијата Фидес, Орбан рече дека тој и неговата влада ќе се спротивстават на разговорите во ЕУ во средината на декември за тоа дали Киев треба официјално да ги започне преговорите за пристапување во европскиот блок.

За прием на нова земја во ЕУ потребна е согласност од сите членки на Унијата, а Орбан може да стави вето, пренесе АП.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO