Ненад Петрак, 43-годишен градежен претприемач од Загреб кој УСКОК од Сплит го обвинува дека е „глава“ на криминална организација која шверцувала тони кокаин и марихуана и заработувала десетици милиони евра, е уапсен во Турција. Петрак со години беше на листата на најбарани бегалци на хрватската полиција, а сега е откриено дека организирал криминална група која заработувала дури 27 милиони евра месечно.

„Утврдено е дека Ненад Петрак е во Ускудар. Веднаш беше започната операција КАРТЕЛ-2 со поддршка на Дирекцијата за специјални операции во Истанбул за апсење на меѓународен шверцер на дрога. Им честитам на нашите полицајци кои ја организираа акцијата“, рече во својата објава турскиот министер за полиција.

На почетокот на октомври започна акцијата на УСКОК и беа уапсени 14 од вкупно 19 лица предводени од 43-годишниот Петрак. Тие завршија во истражен затвор, а како што одминуваше времето, петмината кои беа во бегство или беа уапсени или сами се предадоа. Само Петрак сè уште беше на слобода. Тој е во бегство од сплитската полиција од почетокот на април годинава, кога учествуваше во пукотницата во Сплитско Скалице, каде во ногата беше ранет Јосип Чубалиќ (36), познат како Чуба.

Според досега познатите информации, УСКОК го смета Петрак за моќен наркобос, кој е осомничен дека во периодот од декември 2019 година до крајот на јули 2021 година организирал злосторничко здружување, кое дејствувало на територијата на неколку европски земји. поточно Хрватска, Шпанија, Франција и Холандија, Црна Гора и Германија и набавувале големи количини кокаин, марихуана и хашиш и потоа ги дистрибуирале низ Хрватска и другите земји на ЕУ. УСКОК смета дека Петрак во својата организација, меѓу другите, ги вклучил и Томислав Милетиќ, Анта Варница, Јерко Радиќ, Андрија Јураниќ, Филип Ромиќ, Јосип Баричевиќ, Иван Богиќ, Миливој Марасовиќ, Миљенко Гержељ, Авда Маријавдиќ, Иван Мишуница, Иван Мишуниќ, Анто Мунивран и Крешимир Мрѓен, кои имаа прецизно дефинирани улоги во однос на организацијата, набавката, транспортот и складирањето на дрога и изнајмувањето на станови и деловни простории во кои се чуваше дрогата, како и автомобилите што се користат за транспорт на стоката и пари кои на тој начин биле заработени и сепак испратени за купување нови количини.

Петрак е осомничен и дека организирал шверц на речиси еден тон кокаин, вреден повеќе од 34 милиони евра, кој никогаш не стигнал во Европа бидејќи шпанската полиција запрела едрилица со тројца Хрвати во меѓународните води во близина на Канарските острови. Според сомнежите на истражителите, Петрак се договорил со Влад Бркиќ, Мирослав Старчевиќ од Србија и лице со кодно име Франко и Д.Д, како и со неколку непознати лица од Јужна Америка да набават поголеми количини од таа дрога. За таа цел, според истражителите, тој ги поврзал Милетиќ, Варница, Радиќ, Јураниќ, Дуја Омелиќ и капитенот Золтан Ковач, а Ковач во приказната ги вклучил и сопругата Јосип и Марко Милошевиќ Билушиќ и Филип Свирчиќ.

Старчевиќ беше уапсен во мај годинава, под сомнение дека е еден од водачите на балканскиот картел. Се сомнева дека се работи за лице кое неколкупати се споменуваше на судењето на криминалната група Вељко Беливук и Марко Миљковиќ. Имено, дел од обвинетите повеќе пати зборувале за извесен „генерал“, но и „дедо“, но се уште не е утврдено за кого станува збор, а се претпоставува дека зад тој прекар се крие Старчевиќ.

Бркиќ, пак, увезол во организацијата непознати лица со кодно име Меси, Бамби и мајстор Јода, како и Старчевиќ и Марико Крезиќ. Петрак, Бркиќ, Старчевиќ и Франко потоа организираат во Јужна Америка предавање и транспорт на кокаин во Европа, каде што веќе имаа клиенти кои нарачале одредени количини.

Според податоците до кои дошле истражителите со анализа на разговорите и пораките што Петрак ги водел на апликацијата Скај со неговиот неименуван турски партнер, откриено е дека секоја тура шверцувана дрога носи милиони евра заработка. Инспекторите откриле дека самиот Петрак ревносно водел евиденција за трошоците и приходите, што пак покажува дека за само еден месец со шверц заработиле повеќе од 27 милиони евра, пренесе Јутарњи лист.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO