Вредноста на доларот во однос на кошницата валути драстично падна минатата недела, бидејќи инвеститорите веруваат дека поради забавувањето на инфлацијата во САД, заврши циклусот на зголемувања на каматните стапки од страна на американската централна банка.

Индексот на доларот, кој ја следи вредноста на САД во однос на шесте најважни светски валути, потона минатата недела за 1,9 отсто, на 103,81 поен, што е најниско ниво од почетокот на септември.

Истовремено, доларот падна за 2,1 отсто во однос на европската валута, па цената на еврото достигна 1,0910 долари. Курсот на доларот падна и во однос на јапонската валута, за 1,2 отсто, на 149,65 јени. Остриот пад на курсот на доларот следеше во вторникот откако беше објавено дека во САД во март стапката на инфлација се лизна на 3,2 отсто, од 3,7 отсто во септември.

И низа други извештаи потврдија дека инфлацијата стивнува, што ја поддржа тезата дека ФЕД нема да има потреба дополнително да ја заостри монетарната политика. Од март минатата година, ФЕД ги зголеми клучните каматни стапки за 5,25 процентни поени за да ја ограничи инфлацијата.

На последните две седници, челниците на ФЕД ги оставија каматните стапки непроменети, па инвеститорите сметаат дека циклусот на поскапувања на парите е завршен, иако ФЕД вели дека е можно дополнително заострување на монетарната политика.

Во наредниот период, движењата на пазарот ќе зависат главно од шпекулациите за тоа кога ФЕД би можел да започне со намалување на каматните стапки. На пазарот на пари се проценува дека првото намалување на каматните стапки на ФЕД би можело да се случи во мај следната година, а до крајот на следната година каматните стапки би можеле да се намалат за вкупно еден процентен поен.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO