Белата куќа го обвини Елон Маск дека повторува антисемитски лаги на неговата социјална мрежа Х оваа недела, нарекувајќи го „гнасно промовирање на антисемитска и расистичка омраза“ што е „против основните вредности на Американците“.

Изјавата на Белата куќа следи по одлуките на неколку големи корпорации да ги повлечат своите реклами од X Network, и откако набљудувачот Media Matters откри дека рекламите од IBM, Apple и други биле поставени заедно со содржината што го промовира Адолф Хитлер и нацистичката партија.

Во средата, Маск поддржа објава на X, во која лажно се тврдеше дека Евреите поттикнуваат омраза против белците, велејќи дека корисникот кој се повикува на теоријата на заговор „Големата замена“ ја кажува „вистинската вистина“.

Оваа теорија на заговор тврди дека Евреите и левичарите подготвуваат заговор етнички и културно да го заменат белото население со небели имигранти, што ќе доведе до „бел геноцид“.

„Неприфатливо е да се повторува грозоморна лага… еден месец по најсмртоносниот ден за еврејскиот народ по холокаустот“, рече портпаролот на Белата куќа Ендрју Бејтс, мислејќи на нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври.

Lions Gate Entertainment Corp, Walt Disney Co. и Warner Bros. Discovery во петокот и саботата објавија дека го прекинуваат рекламирањето на мрежата X, додека Axios објави дека Apple, најголемата светска компанија по пазарна вредност, исто така ги паузира своите реклами.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO