Најуспешниот бугарски тенисер во историјата Григор Димитров се пласираше во осминафиналето на турнирот во сала Мастерс 1000 во Париз.

Тој го елиминираше третиот носител Даниил Медведев од Русија со 6:3, 6:7(4), 7:6(2) во многу квалитетен меч на централниот терен во салата „Акор Арена“, кој траеше речиси 3 часа и забележа шеста победа над тенисер од топ 10 оваа сезона. Поранешниот светски рекет број 3 ја забележа и својата 125-та победа на ниво на Мастерс 1000, со што излезе на осмото место меѓу активните играчи.

Во првиот сет Димитров поведе со 3:0. После тоа двајцата си разменија по еден брејк и дојде до 5:3 кога сервираше 32-годишниот Бугарин. Поведе со 40:15, а првата сет топка ја реализираше со одличен воведен удар.

Во вториот сет Медведев водеше со 4:2, но Григор кој играше со завој на левата надколеница го врати брејкот за 4:5. Во следните два сервиси спаси вкупно шест сет топки и го одведе сетот во тајбрејк. Во него размената на полињата дојде на 4:2 поени во корист на Русинот. На 6:4, 27-годишниот московјанец доби уште два поени за изедначување и го освои првиот со убав удар.

Григор имаше две брејк топки во вториот гем од завршниот сет, но не успеа. Но Димитров успеа да пробие по прекрасно проигрување за 4:2. Ова го скрши Медведев, кој во бес го удри рекетот од теренот. Потоа Бугаринот го консолидираше брејкот со сервис гем на нула. Русинот сервираше за останување во мечот при 2:5 и успеа. Гришо потоа сервираше за пласман во осминафиналето. Тој имаше две меч топки откако со шпага стигна до топката и неповратно ја испрати во противничката половина. Медведев ги спаси двата поени, но Бугаринот стигна до трета можност. По најдолгото разигрување на мечот од 47 удари, Димитров ја испрати топката во мрежата. И на четвртата меч топка противникот преживеа, а потоа го врати брејкот. На 5:6, Даниел повторно сервираше за да остане во мечот, но Григор стигна до својот петти меч поен, кој не го постигна по форхенд аут. По двојна грешка Димитров повторно имаше можност за победа, но Медведев се спаси со моќен прв сервис.

Повторно се стигна до решавачки тај-брејк, во кој Димитров доминираше од самиот старт, сервираше неприкосновено и поведе со 5-0. При 6:2, Григор имаше четири нови меч топки, а ја искористи првата.

Бугаринот заврши со 45 успешни удари, наспроти 47 неизнудени грешки.

Следен противник на Димитров ќе биде Александар Бублик кој го претставува Казахстан.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO