Вооружените сили на Украина денеска со проектили ја нападнаа административната зграда на шефот на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР), а во близина на таа зграда во центарот на Доњецк во источна Украина се случија експлозии, пренесе РИА Новости.

Вршителот на должноста шеф на ДНР, Денис Пушилин, кој беше назначен од Русија, на Телеграм напиша дека експлозиите се случиле во административната зграда, и дека нема загинати или повредени, пренесе Танјуг.

Украинските сили истрелаа три проектили од американскиот ракетен систем МЛРС кон центарот на Доњецк, а директно беше погоден покривот на административната зграда.

Градоначалникот на Доњецк Алексеј Кулемзин објави дека е нападнат центарот на градот.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO