Претседателот на Воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер најави дека Северноатлантската алијанса следната година ќе ја одржи најголемата вежба по Студената војна.

„Во 2024 година, НАТО ќе ја одржи својата најголема вежба за колективна одбрана по Студената војна: Steadfast Defender“, рече тој на прес-конференција на маргините на Конференцијата на Воениот комитет во Осло, се вели во соопштението на Алијансата.

Според него, повеќе од 40.000 војници ќе вежбаат во Германија, Полска и трите балтички земји. Шефовите на одбраната на НАТО, вклучително и Шведска, вчера разговараа за изводливоста на одбранбените планови договорени на самитот во Вилнус, кои, според Бауер, вклучуваат ставање повеќе војници во подготвеност, градење и развој на капацитети, прилагодување на командните и контролните структури на НАТО, зајакнување на логистиката, војската. мобилност и организирање повеќе вежби и обуки за колективна одбрана.

Шефовите на одбраната, исто така, изразија загриженост дека производствениот капацитет во Алијансата заостанува, времето на испорака доцни, а цените на опремата и муницијата растат.

„Во моментов плаќаме се повеќе и повеќе за точно истото, а тоа значи дека не можеме да бидеме сигурни дека зголемените трошоци за одбрана всушност доведуваат до поголема безбедност“, предупреди Бауер.

Тој потсети дека на самитот во Вилнус беше одобрен нов акционен план за одбранбено производство со цел да се забрзаат заедничките набавки, да се зголемат производствените капацитети и да се подобри интероперабилноста на сојузниците.

„Нашите либерални економии не се способни да ги креираат приоритетите кои се толку очајно потребни во моментов“, рече Бауер.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO