Десет електрични автомобили Tesla Model Y се уништени во пожар во областа Фехенхајм во Франкфурт, Германија.

Овој инцидент се случил откако претходно оваа недела биле оштетени пет автомобили на Tesla. Се чини дека станува збор за намерен подметнат пожар од страна на анонимна група која ја смета компанијата за „еден од нејзините најистакнати непријатели“.

Пожарникарите од Франкфурт добиле дојава за пожар на паркинг на улицата Ваечестербахер во вторник наутро во 3 часот и 20 минути, а додека пристигнале, пожарот се проширил на неколку автомобили. На местото на настанот пристигнале пет противпожарни возила, а блиската пруга била затворена 30 минути.

Околу 04:30 часот пожарот бил изгаснат, но дел од противпожарната единица останала и ја следи состојбата поради опасност од палење на батериите. Во извештајот на пожарникарите не е наведено дали во пожарот биле вклучени батериите.

Малку подоцна истиот ден, на платформата Индимедија се појави писмо во кое групата ја презема одговорноста за пожарот, наведувајќи ја Tesla како „најистакнат непријател“. Во писмото се истакнува дека „многубројни корпорации ги покажаа своите сјајни автомобили и си честитаа еден на друг за нивниот економски успех во нивните климатизирани конференциски сали“, се додека „животите на многумина се уништуваат“ од шумските пожари во Португалија и Мауи, како и поплави во Словенија и Австрија.

На истата платформа која Федералната канцеларија за заштита на Уставот ја смета за главен медиум за германската левичарска екстремистичка сцена, групата објави уште едно писмо во кое ја презема одговорноста за дупнувањето на гумите на 51 Porsche паркирани во Берлин во знак на протест против германскиот производител.

Полицијата проценува дека од пожарот е направена штета од 500.000 евра, а истрагата е во тек.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO