Американскиот претседател Џо Бајден во петокот зборуваше за големиот штрајк на работниците во американската автомобилска индустрија и, меѓу другото, рече дека менаџментот на три големи компании мора поправедно да го дели рекордниот профит. Тој најави дека ќе ги испрати своите колеги во Детроит за да помогнат да се постигне компромис меѓу синдикатот и компанијата.

Бајден, кој се смета себеси за најпросиндикалниот претседател во историјата, рече дека никој не сака да штрајкува. „Меѓутоа, го почитувам правото на работниците да ги искористат своите опции според системот за колективно договарање и да ја разберат нивната фрустрација“, рече тој.

Обединетите автомобилски работници (UAW) стапија во штрајк во петокот рано наутро за да го одбележат истекувањето на последниот колективен договор за 146.000 работници во членовите на синдикатот Џенерал Моторс, Форд и Стелантис (поранешен Крајслер). Само 13.000 од нив штрајкуваат.

Бајден го испрати в.д. секретарот за труд Џулија Су и советникот генерал Сперлинг да помогнат во преговорите. UAW бара зголемување на платите за 36 отсто во следните четири години, Џенерал Моторс и Форд нудат покачување од 20 отсто, а Стелантис 17,5 отсто.

„Компаниите дадоа значителни понуди, но верувам дека можат да одат понатаму за да се осигураат дека рекордниот профит значи и рекордни договори за UAW“, рече Бајден во Белата куќа.

„Оксфорд економикс“ проценува дека штрајкот на работниците може да предизвика пад на производството за 30 проценти, што потоа ќе биде пренесено на добавувачите на делови и пошироката економија. Најпогодени би биле државите како Висконсин и Мичиген, кои ќе бидат одлучувачки на претседателските избори следната година.

На штрајкот веќе му се придружи и поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој за се ги обвинува напорите на владата на Бајден да инвестира повеќе во производството на електрични автомобили. Според него, овие треба да се произведуваат во Кина, а американските работници не добиваат ништо од тоа.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO