Џеф Безос пристигна во Хрватска. Неговата суперјахта Кору, вредна 500 милиони долари, моментално се наоѓа во близина на Дубровник, поточно во близина на Елафитските острови.

Ова го покажуваат податоците на страниците кои го следат движењето на најскапите јахти во светот. Пред тоа Безос беше снимен во Грција.

Тој е придружуван од неговата свршеница Лорен Санчез, а пред неколку дена со нив на јахтата била и актерката Деми Мур. Не е познато дали и таа пристигнала во Хрватска.

Инаку, Безос ја посетил Италија со истата јахта пред Грција и Хрватска, а на неа наводно организирале свршувачка на која бил присутен и Бил Гејтс.

Јахтата што годинава ја презеде Безос е долга 127 метри, а има и брод за поддршка долг 76 метри, на кој има и хелиодром. Може да прими 18 гости и бара екипаж до 40 луѓе. Вреди половина милијарда долари, а за годишно одржување и работа на овој луксузен брод Безос ќе треба да издвои околу 25 милиони долари.

Постои и полемика поврзана со оваа јахта. Имено, бродот првично бил изграден во Ротердам, а проблемот настанал бидејќи бил превисок и поради тоа историскиот мост Конингсхавен бил речиси деконструиран. Кору има јарболи кои достигнуваат висина и до 39 метри и за да помине низ каналот, историскиот мост требало да се демонтира, а граѓаните на Ротердам се заканиле дека ќе фрлаат јајца на бродот доколку тоа се случи.

Бродот потоа бил префрлен под превезот на ноќта во друго бродоградилиште во градот, но јарболите биле отстранети при преселувањето. Бродот бил успешно завршен и, како што може да се види, се наоѓа на тестирање.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO