Рускиот парламентарен претставник Андреј Гуруљов во емисија на државната телевизија изјави дека би било добро „веднаш да се уништи Британија“.

„Не постои режим во Киев, режимот е во Вашингтон. Во Киев има лаици кои го прават она што им е кажано“, рече Гуруљов.

„Русија е единствената земја која може да претставува закана за целата територија на САД. Таа закана ќе ја дотера во ред целата ‘нечистотија’ во Вашингтон“, рече тој и потоа повика на уништување на Британија.

„Ајде да ја уништиме Британија веднаш“

„Сега е крајно јасно дека кога ќе кажеме ‘ајде да кренеме нешто во воздух’, ќе го направиме тоа. Ајде да ја уништиме Британија сега, без да го искористиме нашиот стратешки нуклеарен потенцијал. И тогаш веднаш сите ќе седнат и ќе почнат да разговараат со нас како што треба“.

Гуруљов, пишува Sky News, често имал вакви испади во јавноста. Тој претходно се закани дека ќе ја нападне Алјаска со проектили и рече дека Советскиот Сојуз „не отишол доволно далеку“ за време на Втората светска војна.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO