Турските прокурдски партии денеска го поддржаа опозицискиот кандидат Кемал Киличдароглу во вториот круг од претседателските избори.

Претставниците на Народната демократска партија и нејзиниот сојузник Зелена левица порачаа дека сакаат промена по вториот круг од изборите, но не го спомнаа името на Киличдароглу, пренесува „Ројтерс“.

Копретседателката на ХДП, Первин Булдан, рече дека ќе гласа за ставање крај на „режимот на еден човек“ на Ердоган.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO