Навлегувањето на украинските војски на територијата на Русија е можно, но засега едноставно не е потребно. Ова мислење го изрази воениот експерт, полковник од резервниот состав на вооружените сили на Украина Роман Свитан.

Воениот пилот-инструктор објасни во кој случај таков пристап би бил неопходен.

„Во моментов руски државјани влегле на територијата на Русија, имаат руски пасоши. Во кој регион биле регрутирани како воени обњрзници, тоа веќе не е важно. Тоа се Руси. И тоа што сега украинските војски не влегуваат во Русија е само прашање на време. Затоа што според сите светски договори е дозволено влегување на територијата на противникот за воени цели. “, истакна експертот. Не за окупација и не за анексирање на територијата, а за исполнување на задачите за уништување на воените објетки на земјата-агресор, коментира експертот.

Според него, вооружените сили на Украина можат „лесно“ да влезат на територијата на таканареченото Придњестровје со цел да ги уништат руските единици кои се наоѓаат таму.

„Можеме да го направиме тоа и на територијата на Белорусија. Едноставно нема да го направиме тоа сега, тоа не ни е целосно згодно во моментов. Но, тоа не значи дека нема да го направиме тоа подоцна. Едноставно не е потребно, “ кажа Свитан.

Дополнително, експертот ја наведе целта за која ќе биде неопходен влезот на украинските вооружени сили на територијата на Русија.

„Кога ќе се постави прашањето за, да речеме, отсекување на Донбас од Русија, тогаш најдобрата опција за нас е да одиме до реката Дон покрај Северски Донец, да ја покриеме оваа водна преграда, потоа да отидеме во Ростов, да ги отсечеме до Ростов и да ја уништиме руската група во Донбас.. И ниедна земја во светот нема да каже: „Што правите? Сите многу добро разбираат која ќе биде целта на испраќање украински војници на руска територија. Подоцна ќе се повлечеме, немаме потреба од туѓо. И таму ќе се создаде Ростовска народна република, нема потреба да ги притискаме… На крајот на краиштата, ќе мора да живееме и да бидеме соседи со нив… Ова дефинитивно ќе се случи, па потоа ќе видиме како ќе се развива , изјави Роман Свитан.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO