Пензионираниот генерал на американската армија Марк Хертлинг рече дека „Групата Вагнер ќе се соочи со катастрофа во Украина следната недела бидејќи нивните сили се опколени од украински борци во Бахмут“.

Евгениј Пригожин ја основаше групата „Вагнер“, која се бори заедно со руските трупи во Бахмут со надеж дека ќе му донесе победа на Путин.

Хертлинг, кој служеше како командант на Армијата на Соединетите Држави во Европа и на Седмата армија, одговори на најновиот украински извештај со предупредување за Пригожин.

„Како што многумина од нас имаат кажано многупати, Пригожин не е професионален војник, а не се ниту неговите војници“, напиша тој на Твитер.

„Честитки, Евгениј, го поставивте знамето на Вагнер во центарот на градот. И… опкружен си“, рече тој, додавајќи дека неодамнешните случувања доаѓаат по „5 месеци катастрофа“ за силите на Пригожин и дека тој верува дека тоа ќе продолжи и во текот на следната недела додека Украина и „Вагнер“ ќе продолжат да се борат за контрола врз Бахмут.

Во саботата, Пригожин прогласи победа во Бахмут, објавувајќи дека неговите трупи ја презеле целосната контрола врз градот. Сепак, Украина го отфрли тврдењето, инсистирајќи дека во градот се водат тешки борби и дека нејзините сили сè уште ги контролираат клучните аспекти од него.

Украина ги објави најновите информации за Бахмут во неделата, при што Олександр Сирски, командант на копнените сили на Украина, рече дека украинските трупи се приближуваат до „целната област“ на градот.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO