Петдневните протести на земјоделците во Србија завршија во саботата вечерта со повлекување на трактори и механизација од патиштата по компромисниот договор со владата, а пред бранот протести во земјата, претседателот Александар Вучиќ ги повика приврзаниците на „најголемиот собир во Србија досега“.

Најмалку седум здруженија на земјоделци, сточари, овоштари и нивни поддржувачи ги блокираа патиштата ширум Србија со трактори и земјоделска механизација пет дена по претходниот неуспешен обид да се договори за владина поддршка со премиерката Ана Брнабиќ и релевантните министерства, пренесе „Тпортал.хр“.

Побараа заштита на домашното производство и „само она што 20 години го имаат сите производители во другите земји од околината, регионот и ЕУ“ – стимулации од 300 евра по хектар обработливо земјиште, син дизел без државни давачки за земјоделство, и премија од 17 центи за литар млеко.

Земјоделците и сточарите побараа од Владата да ги обезбеди цените на земјоделските производи, пченицата, пченката и сојата, како на берзите во Будимпешта и Париз. Отстапките што ги добија ги сметаат за делумно задоволувачки.

Владата ја прифати обврската за исплата на дополнителни субвенции по хектар обработливо земјиште, ја преполови давачката за одводнување, а од први јануари 2024 година се согласи во земјоделскиот буџет за земјоделците да се вметне „синиот дизел“.

Постигнат е компромис откако демонстрантите се заканија дека ќе дојдат во Белград со трактори, што беше дополнителен притисок врз властите, со оглед на тоа што во последните две недели беа одржани три протести „Србија против насилството“.

Причина за тие протести беа две масовни убиства во белградско училиште и селата околу Младеновац, со 18 убиени и 20 ранети, главно ученици и млади луѓе.

Граѓанските протести против толеранцијата и промовирањето на насилството во медиумите и јавниот простор, во кои десетици илјади луѓе ги блокираа клучните патишта во Белград, владата ги нарече политички, бидејќи на нив повика проевропската опозиција.

Демонстрираа и вработените во државната компанија „Електропривреда Србија“, која синдикатите ги повикаа да се спротивстават на промената на сопственичката структура, за која сметаат дека подготвува терен за влез на приватен странски капитал во таа стратешка компанија.

Вучиќ повикува на „најголем собир во Србија досега“

Соочен со масовни протести кои со помош на медиумите и блиските таблоиди се обиде да ги минимизира, обвинувајќи ја опозицијата дека сака да ја преземе власта на улица, српскиот претседател и лидер на владејачката Српска напредна партија, Александар Вучиќ, ги повика своите поддржувачи од целата земја во Белград на 26 мај на „најголемиот собир во Србија досега“.

Според медиумите, за ова ќе бидат ангажирани околу 2.200 автобуси.

Во исто време во јавноста и на социјалните мрежи се појавија соопштенија и преписки од партиски функционери од кои може да се прочита дека месните комитети на СНС се под притисок од централата во Белград да обезбедат квоти на учесници – од членство до вработени во јавни претпријатија и установи, што ќе биде обврска да дојдат на тој состанок.

Митингот на СНС беше закажан за петок, па организаторите на граѓанскиот протест го преместија следниот митинг за денот после, во сабота на 27 мај, кога прогресивците во Крагуевац закажаа партиско собрание со околу 4.000 учесници.

Најавено е дека на тоа собрание ќе бидат донесени „далекосежни политички одлуки кои ќе ја променат Србија“. Една од нив би можела да биде одлука за нови вонредни избори, најверојатно наесен оваа година.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO