Шефот на руската приватна паравоена група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, денеска изјави дека борбите за заземање на Бахмут „практично ја уништиле“ украинската армија, но и „тешко ги оштетиле“ неговите сили.

„Битката за Бахмут сега речиси практично ја уништи војската на Украина и, за жал, сериозно ја оштети и приватната воена компанија Вагнер“, рече Пригожин во аудио порака, пренесува „Ројтерс“.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO