Бугарскиот претседател, Румен Радев одлуката на властите во Северна Македонија да го избришат бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ во Битола ја дефинира како израз на немоќ и паника.

„Ова одекнува многу лошо во ЕУ. Оваа одлука е израз на паника и импотентност, бидејќи властите во Република Северна Македонија мора конечно да признаат дека има македонски Бугари и бугарско присуство во Северна Македонија не сега, туку со векови – веќе 1300 години. И бришењето на имињата на бугарските клубови нема да ја избрише цврстата определба на Бугарија и нашите европски партнери, Република Северна Македонија, да ги вклучат Бугарите во нивниот устав“, рече тој.

Бугарското МНР денеска остро реагираше на бришењето на бугарскиот клуб и информира дека ќе се жали во Европската Унија. Од таму наведуваат дека „македонските власти не изнеле вистински аргументи за таквата одлука“.

-Одлуката е непринципиелна и тенденциозна и со тоа имињата на здруженијата се ставаат во искривен историски и идеолошки контекст. Фактот дека верувањата на Бугарите во РСМ не се компатибилни со тамошната историска доктрина, не значи дека не се компатибилни со правниот поредок и демократските принципи, соопштија меѓу другото од бугарската дипломатија.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO