Германската министерка за надворешни работи, Аналена Бербок денеска информира дека нема да се сретне со лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, но порача дека повторно ќе дојде во декември.

-Штета што денес имаме многу малку време. Важно ми е да зборувам со сите демократски актери. Во вакви моменти кога се прави промена на Уставот – тоа е голема разлика меѓу демократиите и диктатурите. Во диктатурите и автократиите, Уставот може да се смени само со потпис на еден човек, но во демократиите мора напорно да се работи и треба да се борите за секој глас. Потребно е двотретинско мнозинство и тоа е силината на демократиите – треба заедно да се седи со опозицијата. Во такви моменти да не биде важна и да не биде на прво место партиската книшка, кажа Бербок на новинарско прашање, на заедничката прес-конференција со шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO