Еден ден по инцидентот над Црното Море, Русија ги повика САД да ги прекинат „непријателските летови“, пренесува АФП.

За потсетување, американското воено беспилотно летало MQ-9 се урна во Црното Море во вторникот откако руски авион Су-27 го погоди неговиот пропелер, објави Пентагон, што е прв ваков инцидент по руската инвазија на Украина повеќе од пред една година.

Русија негираше дека бил остварен каков било контакт и вели дека дронот се урнал по „остро маневрирање“.

Пентагон тврдеше дека станува збор за „рутински лет“, а Русија го нарече инцидентот „провокација“.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO