Предлогот на германско-францускиот план за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија не предвидува никаква „Република Српска на Косово“, изјави Јорн Роде, амбасадорот на Германија во Приштина, во интервју за Радио Косово.

„Постои претходна обврска на Приштина да формира Заедница на српски општини (УСО). Сепак, ние отворено и многу јасно кажавме дека не сакаме Република Српска на Косово. Она што би сакал сега е Приштина да ги исполни ја прифати обврската и да го предложи статутот на ЗСО“, вели Роде, пренесе РТК.

Според зборовите на германскиот дипломат, Приштина мора да се покаже подготвена да разговара за ЗСО.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO