Во разорниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија на 6 февруари, загинаа повеќе од 46.000 луѓе, бројот на исчезнати во двете земји не е објавен, додека многу семејства губат надеж и само сакаат достоинствено да ги погребаат своите мртви.

„Дали би се молеле да се најде безживотно тело? Ние би – да го дадеме телото на семејството. Тие сакаат достоинствен погреб, гроб“, рече возачот на булдожерот Акин Бозкурт во разурнатиот од земјотресот град Кахраманмараш.

Според исламската традиција, телото на починатиот треба да биде погребано што е можно поскоро, пренесува Ројтерс.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO