Поради закрепнувањето по завршувањето на пандемијата Ковид-19, шкотската индустрија на виски забележа значително зголемување на извозот минатата година. Вредноста на извозот на шкотско виски за прв пат надмина шест милијарди фунти минатата година, а азиско-пацифичкиот регион ја замени Европската унија како најголем пазар за продажба, објави Здружението на шкотско виски.

Според здружението, извозот на шкотско виски минатата година се зголемил за 37 отсто на 6,2 милијарди фунти (седум милијарди евра). Тоа е 1,68 милијарди фунти повеќе отколку во 2021 година и 1,28 милијарди фунти повеќе отколку во годината пред пандемијата, пренесе Seebiz.

Продажбата во Тајван, Сингапур, Индија и Кина значително се зголеми.

Во однос на количината на продадени пијалоци, Индија ја престигна Франција, претходниот лидер. Минатата година во Индија беа испорачани 219 милиони шишиња од 0,7 литри, во споредба со 136 милиони претходната година. Шкотите очекуваат уште поголем раст на извозот во оваа земја поради преговорите за Договорот за слободна трговија меѓу Велика Британија и Индија. Минатата година во Франција беа извезени 205 милиони шишиња виски (176 милиони во 2021 година).

Според претседателот на здружението, Марк Кент, закрепнувањето на индустријата за шкотско виски во 2022 година, меѓу другото, придонесе и за повторно отворање на угостителските објекти на клучните светски пазари. Тој го нарече фактот дека индустријата ја надмина границата од шест милијарди фунти за прв пат глобална успешна приказна со која тие со право можат да се гордеат.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO