Иранскиот министер за надворешни работи го критикуваше нападот врз фабриката за воена опрема во близина на градот Исфахан како кукавички и со цел да се создаде несигурност во земјата.

Израел се чини дека стои зад нападот со беспилотни летала врз фабрика за воена опрема во Иран, велат американските власти.

Иран во неделата соопшти дека пресретнале беспилотни летала чија цел била цел во близина на градот Исфахан, додавајќи дека нема жртви.

Обемот на штетата не можеше самостојно да се утврди.

Иранските државни медиуми објавија снимка на која се гледа блесок на небото и возила за итни случаи на местото на настанот, пишува Ал Џезира Инглиш.

Израел стои зад нападот со беспилотно летало, цитира Wall Street Journal (WSJ) неименувани американски официјални лица и луѓе запознаени со нападот.

Израелските власти не реагираа веднаш.

Еден американски функционер, кој сакаше да остане анонимен, изјави за Ројтерс дека Израел се чини дека е вмешан.

Други американски официјални лица одбија да го коментираат настанот, освен дека САД немаат никаква улога.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO