Американскиот претседател Џо Бајден ги повика Американците во понеделникот, по повод прославата на Ханука, да се приклучат во борбата против растечкиот антисемитизам во земјата.

„Денеска сите мора јасно и одлучно да кажеме дека антисемитизмот и сите форми на омраза и насилство во оваа земја немаат безбедно пристаниште во Америка. Точка“, рече Бајден, нагласувајќи дека молкот по ова прашање претставува „соучесништво“.

Американскиот претседател зборуваше за време на приемот за Ханука, кој вклучуваше поставување на првата официјална менора во Белата куќа, со која се одбележува првиот еврејски артефакт во резиденцијата на американските лидери.

„Белата куќа никогаш немала своја менора. Сега тоа е ценет дел од овој дом, вашиот дом, вечерва“, рече првата дама Џил Бајден пред насобраната толпа.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO