Американскиот претседател Џо Бајден всушност изјави дека преговорите со Руската Федерација се можни само откако Русија ќе замине од Украина, но тоа е невозможно, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Откако Бајден претходно изјави дека не планира контакти со Путин во блиска иднина, но дека дозволува таква можност доколку рускиот претседател „покаже интерес“ за прекин на конфликтот во Украина, Песков оцени дека Бајден всушност рекол дека преговорите се можни само откако Путин ќе нареди повлекување од Украина, пренесува „РИА Новости“.

Песков посочи дека Кремљ не е подготвен за тоа и додаде дека „специјалната воена операција продолжува“.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO