Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, посочи дека со потпишувањето на Бриселскиот договор, Приштина се обврзала да формира заедница на српски општини, што Албин Курти упорно го одбива и што нема никаква врска со Република Српска или Србија.

„Плашејќи се од светот со Република Српска, која е уставна категорија, Курти бара само алиби за неисполнување на меѓународните обврски, со што ја продлабочува кризата и го одложува решението. Република Српска има своја моќ, која ја доби во демократски избори, а нејзината политика не е диктирана однадвор, ниту од Белград, како што му сугерира Курти“, посочи Додик за „Срна“ запрашан да ја коментира изјавата на Курти дека поради, како што рече, „горчливото искуство“ од Босна и Херцеговина нема да дозволи формирање заедница на српски општини на Косово, бидејќи не сака Србија да го „копира моделот“ на Република Српска.

Додик изјави дека товарот на Курти врз Белград и неговото упорно барање вина во Белград е сосема разбирливо ако се знае дека тој ја украл својата лажна држава од Србија и сега ќе вика „држете го крадецот“ во регионот, пренесува „Независне“.

„Република Српска е населена со Срби стотици години, исто како што тие го населуваа Косово и Метохија, додека некој не реши да си игра со срцето на српската државност со населување Албанци во јужната српска покраина. Со насилно отцепување од татковината, како пркос од сите меѓународни правила, со едноставно гласање во собрание, лажната држава на Курти прогласи независност, која не ја признаа најголемиот број земји во светот, вклучително и Босна и Херцеговина, и се додека е Република Српска, таа одлука нема да да се смени“, рече претседателот на Република Српска.

Тој потсети дека Република Српска ги исполнува меѓународните обврски, се залага за мир и во Босна и Херцеговина и во регионот и не може на ниту еден начин да се поврзе со лажната држава на Курти.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO