Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер вчера за време на неговата посета на Скопје изјави дека Северна Македонија е пред важна одлука: дали ќе го продолжи патот кон членство во Европската унија со вклучување на Бугарите во Уставот.

„Вашата земја се наоѓа пред важна одлука: дали преку претстојната промена на Уставот ќе го отворите патот за отворање на поглавја во одделни области како што се економската политика или владеењето на правото“, рече Штајнмајер на заедничката прес-конференција. со претседателот Стево Пендаровски.

Германскиот претседател рече дека е свесен дека Северна Македонија има потешкотии на патот кон ЕУ и дека довербата на луѓето во ЕУ е „оптоварена со Преспанскиот договор“ со Грција, за промена на името на државата, што го оцени како впечатлив пример дека долгогодишните разлики може да се надминат доколку постои политичка волја од двете страни.

Штајнмајер ја поздрави и прагматичната подготвеност на Скопје за компромис заради зајакнување на добрососедските односи со Бугарија и посочи дека е убеден дека ваквиот став на крајот ќе се исплати.

„Мојата молба е: Не ја испуштајте од вид долгорочната цел која е аспирација веќе 17 години – влез во ЕУ. Сигурен сум дека вреди патот кон Европа и дека вреди следниот тежок чекор“, рече германскиот претседател, кој вчера претпладне допатува во дводневна посета на земјава.

За уставните измени за воведување на Бугарите во Уставот, што е услов за почеток на втората фаза од преговорите со ЕУ и отворање на поглавјата, потребно е двотретинско мнозинство во парламентот, кое засега го нема, поради противењето на најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ.

Пендаровски ја повика партијата да ги поддржи уставните измени.

„Зошто да не го завршиме сега? Ако 30 години сите се согласуваме дека имаме апсолутен консензус за членство во ЕУ, а пред тоа во НАТО, а јас никогаш досега не сум слушнал друг став – зборувам за најголемата опозициска партија, мислам дека треба да го завршиме што е можно поскоро. Тоа е во интерес на државата и народот. Не е важно кој е на власт“, ​​рече Пендаровски.

Шефот на државата изрази уверување дека земјава, доколку преговарачкиот процес со ЕУ не се заснова главно на историјата и ако се заснова на вистински европски критериуми и вредности, ќе ги заврши тие преговори во рекордно време.

„Ве уверувам во тоа бидејќи го знам степенот на подготвеност на мојата земја во однос на евроинтеграциите – за овие преговори се подготвуваме 17 години, тоа е најдолгиот период на подготовка на која било земја во историјата на ЕУ. Ние сме најдобро подготвениот кандидат за членство во историјата на ЕУ. Тимовите за секое поглавје се создадени пред деценија и пол“, рече Пендаровски на заедничката прес-конференција со Штајнмаер.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO