Социјалдемократската партија на Косово со симболична акција го пречека косовскиот премиер Албин Курти пред Владата, фрлајќи кон него со цреши.

Курти таму го презентирал буџетот за следната година пред граѓаните на Приштина, а бунтот против него бил мотивиран од договорот со Србија за регистарските таблички.

-Премиерот ги користи разговорите со граѓаните како платформа за бегство од главната тема, концесијата. Тој е заинтересиран што поскоро да се заборави вчерашната тема, бидејќи зад вчерашното прифаќање на помалото прашање, како што се табличките, се криеше големото прашање, прифаќањето на ЗСО. Тие рокови требаше да ја потхранат сликата за отпорот кој не успеа. Премиерот го голташе секој негов збор. Исто како басната за цреши. Граѓаните на државата ја јадат штетата, без разлика. Господине премиер, црешите се само за вас, велат од партијата.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO