Германија жестоко реагираше на тврдењето на поранешниот британски премиер Борис Џонсон дека се надевала на брз пораз на Украина за време на руската агресија, негирајќи го ова тврдење.

Штефан Хебестрајт, портпарол на германскиот канцелар Олаф Шолц, го коментираше она што Џонсон го кажа во интервју за Си-Ен-Ен.

„Знаеме дека многу забавниот поранешен премиер секогаш имал уникатен однос кон вистината и тоа не е карактеристика ниту овој пат“, рече Хебестрајт.

Наводите на Џонсон ги демантираше и германскиот амбасадор во Велика Британија, Мигел Бергер.

Овие наводи се слични на изјавите на поранешниот украински амбасадор во Германија, Андриј Мелник, кој изјави дека некои германски политичари му рекле дека очекуваат Украина да биде поразена за три дена и дека е бесмислено да ѝ се помогне на кој било начин.

Борис Џонсон го критикуваше ставот на Германија пред инвазијата на Украина. Наведе дека тие се надевале на брз пораз на Киев.

Тој подоцна изјави дека германската министерка за финансии Кристина Линднер била против помагањето на Украина во нејзиното вооружување и дека била против исклучувањето на Русија од Асоцијацијата за меѓународни меѓубанкарски финансиски телекомуникации (СВИФТ), потсетува весникот „Гардијан“.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO