„Секој напад врз која било заедница во Северна Македонија мора да биде истражен од полицијата и Владата. Свесен сум за вчерашниот напад. Се надевам дека Владата ќе го направи истото како и во претходниот случај“, вака изјавил еврокомесарот за проширување и добрососедство Оливер Вархеји во интервју за „Bg on air“ за последниот напад на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид.

Еврокомесарот изјавил дека е подготвен да се сретне со претставници на организациите на македонските Бугари доколку побараат средба со него.

„Мојата врата е секогаш отворена за секоја заинтересирана страна од која било земја кандидат“, додал Вархеји.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO