Резултатите се очекувани, но даваат појасна слика за состојбата на партијата во моментов. Ова го изјави лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов на брифинг пред медиумите.

„Овие избори покажаа дека народот никому не му дал на никого право да владее самостоjно. Народот кажа: „Доста е од вашите препукувања, најдете начин“, затоа што сите гласачи страдаат подеднакво. Тие отидоа и го дадоа својот глас. Нивнити знаме – г. Бојко Рашков загуби со двоен резултат од ГЕРБ. Ако тоj беше тоа, за тоа што го размавнуваа толку време, тоj ќе беше победник“, додаде Борисов.

Според него, речиси 80 отсто од луѓето се изјасниле пред социолошките агенции дека сакаат влада.

„За да се отиде на следни избори, сите треба да знаат дека ништо поразлично нема да се случи. Ќе се потрошат уште 100 милиони, ќе имаме држава без парламент. Тоа ли го сакаат другите колеги? Јас им предлагам на лидерите на другите партии да се повлечеме назад. Моето предвремено пензионирање се покажа неправилно. Не може да те победувам на избори и тоа со таков резултат – сите областни градови“, категоричен беше лидерот на ГЕРБ.

„Првата најважна работа е кој е со Путин, а кој не, кој е на страната на Украина, а кој не. Ние јасно го кажавме нашиот став. Ако сакаме да ја туркаме државата кон нови избори, тоа е идеално за Путин. Нема парламент, не може да се носат одлуки. 67% покажуваат дека се за т.н проевроатлантски партии. Втората тема-инфлација, финансии, економија, енергетика, цени. Ужасно е тоа што ни го остави во аманет владата на „Промената“. Се може да се реши со редовна влада. Влегување во еврозоната, изјавуваме, дека влегуваме таму, тоа е второто нешто што им го предлагам на политичките лидери, пазарите веднаш ќе се смират. Од каде му доаѓа тоа самочувство на Асен Василев кога изгубил избори?! Тој знае во каква состојба ја оставил земјата, а доаѓа зима. Не може да ги оставиш луѓето без огрев“, нагласи Борисов.

„Варијанта во која ГЕРБ да управува со ДПС, Јанев и В’зраждане не гледам. Само не гледам и друга варијанта за владеење. И ете ги новите избори, а војната е тука. Една од новите ракети и ќе видите што ќе се случи во регионот. Ме прекоруваат пријателите што не сум излегол да зборувам по изборите и да викам „Ура“.Да победата на ГЕРБ е морална, триумф над мракобесието. Ќе предложиме контакт група и преговарачки екипи. Ќе ги поканиме Плевнелиев и Паси на темата против Путин“, коментираше тој.

„Ќе ја поддржиме социјалната сфера, нема да се гради, нека „Продолжуваме со промената“ да ја стават својата програма. „Да, Бугарија“ зборува за реформи во правосудството, ние ја дадовме нашата програма, но нека да ја покажат, ние ќе ги поддржиме. Ама не и „ние сме за Бојко Рашков против Гешев“, сакаме таква реформа да не е битно името. Има теми за кои се согласуваме со „В’зраждане“ Многупати сме биле во владата, без лидерите е многу тешко. Но, ако сакаат без лидери – добро, без нив“, додаде уште поранешниот премиер.

И изјави дека е подготвен да направи секаков вид компромиси во името на народот: „Оставам другите колеги да одлучат кого повеќе сакаат – себе си ли, Путин или бугарскиот народ. Среќен сум што си го вратив мојот МИР во Софија и го победивме Ицо Хазарта. Се радувам што сме први во Пловдив.Ниту сакам да бидам министер, ниту пратеник, ниту премиер. Ние сакаме зимата да помине и народот да преживее на најдобриот начин со оваа инфлација и цени“.

Борисов појасни дека нема да смета на отцепници.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO