Романскиот претседател Клаус Јоханис, заедно со уште седум претседатели на земји-членки на НАТО од Централна и Источна Европа, меѓу кои С. Македонија, потпишаа заедничка изјава во која изразуваат поддршка за пристапот на Украина во Северноатлантската алијанса.

– Силно ја поддржуваме одлуката на самитот на НАТО во Букурешт од 2008 година за идниот прием на Украина – се наведува во документот, кој е објавен на веб-страницата на романскиот претседател.

Документот го потпишаа и претседателите на Литванија, Полска, Северна Македонија, Словачка, Црна Гора, Чешка и Естонија.

Шефовите на држави кои ја потпишаа заедничката изјава ја изразија својата поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, а исто така изјавија дека не ги признаваат референдумите во Доњецката и Луганската народна република, како и во регионите Запорожје и Херсон.

Владимир Зеленски во петокот рече дека Киев, како одговор на обединувањето на регионите ДНР, ЛНР, Херсон и Запорожје со Русија, поднел барање за забрзан пристап во НАТО.

На изјавата на Зеленски реагираа многу американски политичари и претставници на Белата куќа. Помошникот на американскиот претседател за национална безбедност Џејк Саливан рече дека сега не е време Украина да се приклучи на НАТО, додека претседателката на Претставничкиот дом на САД Ненси Пелоси го избегна одговорот „Политика“ на прашањето дали САД го поддржуваат членството на Украина на северноатлантската алијанса.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO