Рускиот претседател Владимир Путин денеска во своето обраќање до нацијата соопшти дека потпишал указ за делумна мобилизација, кој веднаш стапува на сила и дека парламентот ќе биде информиран за мерките неопходни за нејзино спроведување.

„Станува збор за делумна мобилизација, односно за регрутирање само на оние граѓани кои моментално се во резерва, а пред се оние кои служеле во вооружените сили и имаат одредена воена специјалност и соодветно искуство“, нагласи Путин, пренесува АП.

Рускиот претседател нагласи дека ги брани руските територии и дека Западот сака да ја уништи Русија.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO