Кинеското министерство за надворешни работи денеска по обраќањето на рускиот претседател Владимир Путин ги повика сите страни да се вклучат во дијалог и консултации и да најдат начин да ги решат сечии безбедносни проблеми.

Портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи, Ванг Венбин, на брифинг за медиумите истакна дека позицијата на Кина за Украина е „конзистентна и јасна“, пренесува „Ројтерс“.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно денеска нареди прва мобилизација на Русија по Втората светска војна и го предупреди Западот дека Москва ќе одговори со моќта на својот огромен воен арсенал доколку продолжи, како што рече, „нуклеарната уцена“.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO