Погребот на кралицата Елизабета Втора ќе започне во Вестминстерската опатија денеска во 11 часот по локално време.

На државниот погреб на кралицата Елизабета, еден од најголемите логистички предизвици во британската историја, ќе има повеќе од 2.000 гости, меѓу кои јапонскиот император Нарухито, францускиот претседател Емануел Макрон, американскиот претседател Џо Бајден.

На погребот ќе присуствува и македонскиот претседател Стево Пендаровски и неговата сопруга.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO