Државниот погреб на кралицата Елизабета Втора започна во Вестминстерската опатија во Лондон.

Претходно, британската морнарица на кочија го пренесе ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора од Вестминстерската сала до Вестминстерската опатија.

Десетици илјади луѓе веќе се собраа на патеката на погребната поворка на кралицата Елизабета

Десетици илјади луѓе, од кои многумина кампуваа во текот на ноќта, се движат по ковчегот на кралицата Елизабета Втора за време на нејзиниот државен погреб во Лондон денес.

Пополнети се сите места каде граѓаните можат да присуствуваат на поворката

Пополнети се сите капацитети каде граѓаните можат да присуствуваат на погребната поворка на кралицата Елизабета Втора, соопшти денеска градското собрание на Лондон.

Како што е најавено на Твитер, на новите пристигнати повеќе нема да им биде дозволен влез, објави „Ројтерс“.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO