Четворица повредени во несреќата во Бугарија остануваат на лекување во Софија, а сите останати го минале преминот Калотина од бугарска страна и влегле во Србија, пренесува N1.

Од другата страна на границата, во Градина, од Ниш пристигнато р амбулантно возило и во тек е преземање на повредени патници кои ќе бидат префрлени во Белград.

Две момчиња на возраст од 10 и 11 години, кои се здобија со најтешки повреди во превртувањето на автобусот во Бугарија, остануваат во болницата во Софија.

Осум деца и четворица возрасни се повредени во неделата кога автобус со членови на фолклорниот ансамбл ЈУ Лира од Батајница се превртел на автопатот Тракија.

Обвинителот рече дека техничкиот преглед е завршен, дека нема ништо што укажува дека автобусот е неисправен, а најверојатно причина за несреќата е човечка грешка.

Возачот на автобусот кој се преврте на автопатот Тракија во Бугарија доби притвор до 24 часа.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO